Nawigacja
Strona główna
  Aktualności
  Archiwum newsów

Nasza szkoła
  Statut i regulaminy
  Dyrekcja i nauczyciele
  Edukacja wczesnoszkolna
  Rozkład zajęć
  Kalendarz szkolny
  Organizacje szkolne
  Osiągnięcia
  Konkursy
  Absolwenci
  Historia szkoły
  Projekty

Na stronie
  Strona główna
  Comenius
  Cyfrowa szkoła
  "Do góry nogami"
  Piszą o nas
  Artykuły
  Galeria

Komunikacja
  Kontakt
  Szukaj
  Formularz 1_3 sp
  Formularz 4_8 i III gim

Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 1
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Admin
Najaktywniejsi

Reklama
Rok szkolny 2013/14 cz.II
Bartek Sobol otrzymał wyróżnienie
Bartek Sobol otrzymał wyróżnieniej
12 listopada odbył się wernisaż III Polsko–Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski” zorganizowanego przez Gorlickie Centrum Kultury. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.W związku z tym, że fotografie moje, koleżanek i kolegów z naszej szkoły zakwalifikowały się na wystawę pokonkursową, udaliśmy się na nią razem z panią Ewą Bugno. W tym roku, na wystawę zostało nadesłanych 338 fotografii z 24 szkół z Polski i ze Słowacji.
W tym roku było mi trudniej otrzymać jakąś nagrodę lub wyróżnienie, gdyż razem z Kingą Rusyniak zostałyśmy przydzielone do grupy wiekowej od 13 do 20 lat. Nasze prace zakwalifikowały się na wystawę, co już jest bardzo dużym sukcesem, ponieważ tylko nieliczne zostały na niej zamieszczone. Jedynie nasz młodszy kolega Bartek Sobol z klasy VI a otrzymał wyróżnienie. Zdjęcia na wystawie były naprawdę na wysokim poziomie o czym wspominało jury.
Bartek Sobol otrzymał wyróżnieniejBartek Sobol otrzymał wyróżnieniejBartek Sobol otrzymał wyróżnieniej

Ja fotografuje już od kilku lat i staram się startować w przeróżnych, możliwych konkursach. Fotografią zaraził mnie mój tata i to dzięki niemu odnoszę teraz duże sukcesy. Wszystkich zachęcam do fotografowania, gdyż jest to super zabawa, możemy uwieczniać najpiękniejsze chwile oraz osiągać sukcesy i mieć z tego satysfakcję. W tym roku najmłodszą uczestniczką była sześcioletnia dziewczynka z pierwszej klasy, której udział wszystkich zaskoczył i zarazem bardzo ucieszył. Świadczy to o tym, że od najmłodszych lat warto mieć jakieś zainteresowania, namawiać do nich innych i próbować dzielić się pozytywnymi wynikami ze wszystkimi.
Ja fotografuje już od kilku lat i staram się startować w przeróżnych, możliwych konkursach. Fotografią zaraził mnie mój tata i to dzięki niemu odnoszę teraz duże sukcesy. Wszystkich zachęcam do fotografowania, gdyż jest to super zabawa, możemy uwieczniać najpiękniejsze chwile oraz osiągać sukcesy i mieć z tego satysfakcję. W tym roku najmłodszą uczestniczką była sześcioletnia dziewczynka z pierwszej klasy, której udział wszystkich zaskoczył i zarazem bardzo ucieszył. Świadczy to o tym, że od najmłodszych lat warto mieć jakieś zainteresowania, namawiać do nich innych i próbować dzielić się pozytywnymi wynikami ze wszystkimi.
tekst: Karolina Wojtanek kl. Ia gimazjum
foto: Ewa Bugno


Pasowanie na czytelnika
Bartek Sobol otrzymał wyróżnieniej
12 listopada uczniowie klas pierwszych MZS nr 4 zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka zaprezentowała różne rodzaje książek, opowiedziała jak należy się z nimi obchodzić oraz przygotowała ciekawe zadania dla dzieci.
Bartek Sobol otrzymał wyróżnieniejBartek Sobol otrzymał wyróżnieniej

Uczniowie z dużym zainteresowaniem rozwiązywali łamigłowki, brali udział w zabawach. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczniowie zostali pasowani na czytelników. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.
- W miejskiej bibliotece byłam pierwszy raz i bardzo mi się tam podobało. Chętnie będę tam wracać - mówi Oliwia z klasy Ia.
tekst: Bożena Mróz
foto: Ewa Bugno


Żywa lekcja historii i patriotyzmu - aneks

Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej to już tradycja wypracowana w naszej szkole od …. lat. Po raz kolejny zabrzmiały dźwięki "Piechoty", "Ułanów" czy "Pałacyku Michla". Pieśni i piosenki przygotowywane przez kilka tygodni, czasem wzbogacone ciekawą aranżacją, rekwizytami, grą sceniczną. Angażują się nie tylko uczniowie ale nauczyciele, rodzice – żeby jak najlepiej wypaść, zaprezentować swoje umiejętności, pomysły. Podczas Festiwalu mają szansę ujawnić się wszelkie talenty muzyczne, wokalne, aktorskie. I jest to z pewnością żywa lekcja historii, patriotyzmu, bo organizatorami czują się wszyscy.

Uczniowie coraz bardziej ambitnie podchodzą do przygotowań związanych z zaprezentowaniem wybranej pieśni. Odświętny strój , biało-czerwone rekwizyty, czasem elementy umundurowania – podkreśliły charakter Święta Niepodległości.

W tym roku wykonawcom przysłuchiwali się zaproszeni kombatanci, dla których wojna jest czymś, czego doświadczyli namacalnie. Mogli podzielić się swoimi wspomnieniami z najmłodszymi uczestnikami Festiwalu. Nie kryli wzruszenia a uczniowie chętnie fotografowali się z zaproszonymi gośćmi, przyglądali się prawdziwym mundurom i odznaczeniom.

tekst: Krystyna Gruszkowska
foto: Krzysztof Kozioł

Dla przypomnienia podajemy wyniki festiwalu w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce - klasa IVb,
II miejsce - klasa IVa,
III miejsce - klasa Va.
Nagrodę publiczności otrzymała również klasa IVb.
Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej także wzięli udział w uroczystościach Święta Niepodległości.

Wraz z wychowawcami przeszli ulicami miasta machając biało-czerwonymi chorągiewkami. Przemarsz zakończyli pod pomnikiem 1000-lecia złożeniem wiązanki kwiatów.

tekst: Admin
foto: Ewa Bugno


Szlachetna paczka

Nasza szkoła bierze udział w III edycji gorlickiej Szlachetnej Paczki. Jest to akcja ogólnokrajowa, która zyskuje coraz większy rozgłos i pomaga coraz większej ilości rodzin. Za dwa tygodnie otwarty zostanie magazyn w Urzędzie Miasta, gdzie zaniesiemy uzbierane przez nas dary.
Prosimy Was o poważne podejście do tematu.
Możecie przynosić żywność trwałą: herbatę, kawę, ryz, kaszę, makaron, mąkę, cukier, olej, dżem, konserwy, słodycze. Kosz ustawiony jest przed godziną 8.00 przy wejściu do szkoły.
Udowodnijcie, że nie potrzebujecie nagród w postaci punktów za zachowanie, aby mieć odruchy dobrego serca.
Równocześnie dziękujemy Rodzicom za datki na ten cel złożone podczas zebrań. Zebraliśmy 250 zł i trafią one do rodziny z naszej szkoły.
Zbiórka wśród uczniów i nauczycieli odbędzie się 26 i 27 listopada oraz 3 i 4 grudnia - czyli w kolejne dwa wtorki i środy.
Oficjalna strona akcji: www.szlachetnapaczka.pl
Samorząd Uczniowski i Magdalena Żak

Konkurs o Hiszpanii

Jutro tj. w środę 27 listopada odbędzie się w naszej szkole konkurs o Hiszpanii dla klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej. Jeśli chcecie jeszcze się trochę dokształcić, to tutaj jest prezentacja przedstawiana ostatnio na spotkaniach.
Powodzenia!
Admin

Ilustrujemy wiersze o jesieni

Jesień była tematem konkursu ogłoszonego w październiku w bibliotece szkolnej. Uczniowie otrzymali teksty wierszy o jesieni i wykonywali ilustracje do wybranego wiersza.
W konkursie wzięło udział 33 uczniów ze szkoły podstawowej.
Oto laureaci konkursu:
Klasa I:
I miejsce - Radosław Korzec klasa Ia
II miejsce - Patrycja Pyznar klasa Ib
III miejsce - Aleksandra Smoła klasa Ib
Klasa II:
I miejsce - Julia Szura klasa IIa
II miejsce - Kacper Mysłakowski klasa IIb
Klasy III-IV:
I miejsce - Magdalena Wachowska klasa IIIa
II miejsce - Grzegorz Guzik klasa IVb
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Poniżej prezentujemy kilka prac uczestników.

tekst: Teresa Dąbrowska

Szkolny Konkurs „Bohaterowie Westerplatte patronem naszej szkoły”

Jak co roku we wrześniu został ogłoszony Ogólnoszkolny Konkurs Plastyczny „Bohaterowie Westerplatte patronem naszej szkoły” .
Zadaniem uczniów było przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice i dowolnym formacie. Mógł to być plakat, grafika komputerowa, collage, rysunek itd. Każdy uczeń mógł oddać dowolną ilość prac.
Prace były oceniane w następujących kategoriach:
*klasy I -III szkoły podstawowej
*klasy IV-VI szkoły podstawowej
*klasy gimnazjum
Dla zwycięzców przewidziane były nagrody oraz punkty zgodnie z Punktowym Systemem Oceny Zachowania.
Organizatorzy: Ewa Bugno, Teresa Dąbrowska i Danuta Poręba czekali na prace uczniów do połowy października. Do konkursu zgłoszono wiele plakatów, rysunków, w sumie aż 95. Nagrody zostały wręczone uczniom podczas Szkolnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.


Lista uczniów nagrodzonych w konkursie:
Klasy I-III szkoły podstawowej:
I miejsce: Maksymilian Wszołek kl. IIIa
II miejsce: Patryk Firlit kl. IIa
III miejsce: Anna Wypych kl. IIIa
Wyróżnienia:
Roksana Barszcz kl. IIa, Oliwier Nowak kl. IIIb, Julia Gerhard kl. IIIb, Oskar Mikrut kl. Ia, Wojciech Kozioł kl. Ia, Oskar Wszołek kl. Ib.

Gimnazjum:
I miejsce: Michał Karp kl. Ib
II miejsce: Artur Wierzbicki kl. Ib
III miejsce: Aleksandra Siorek kl. Ia
Wyróżnienia: Karolina Wojtanek i Bernadeta Szpyrka z klasy Ia

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim dziękujemy za udział w konkursie.
tekst: Teresa Dąbrowska
foto: Ewa Bugno, Krzysztof Kozioł


Czy wąż może zachwycać?

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum MZS nr 4 uczestniczyli w nietypowej lekcji – spotkaniu z wężami egzotycznymi.
Czy wąż jest śliski? Czy zrzuca skórę? To nieprawda. Wąż ma naskórek nabłyszczony, dlatego sprawia wrażenie wilgotnego, nie zrzuca skóry tylko naskórek. Czy wiecie, że wąż żywi się chomikami, myszami, królikami, nawet kunami. Dorosły wąż je raz na dwa miesiące.
I może być przyjacielem człowieka – nawet boa dusiciel. Udowodniła to pani prowadząca spotkanie.

Ciekawostką jest to, że wąż bardzo reaguje na dźwięki, mimo że nie ma uszu – odbiera bodźce dźwiękowe przez skórę.

tekst: Ewa Bugno
Foto: Anna Abram


Pierwszaki dołączyły do „Klubu bezpiecznego Puchatka”

Na bezpieczeństwo dzieci czyha wiele zagrożeń: podczas drogi do szkoły, w szkole, w domu, czy w czasie zabawy. Rodzice, nauczyciele, a także instytucje, takie jak Policja, nie szczędzą starań, by chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo w każdej sytuacji.
„Klub Bezpiecznego Puchatka” to program edukacyjny, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.
Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły otrzymali książeczki z różnorodnymi zadaniami i informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Po wykonaniu wszystkich zadań oraz utrwaleniu wiadomości dzieci wzięły udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa (18-25 listopada). Każdy kto odpowiedział prawidłowo na pytanie otrzymał dyplom, natomiast szkoła nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem "Klubu Bezpiecznego Puchatka".

tekst: Bożena Mróz
foto: Ewa Bugno


Najlepsi recytatorzy z „Czwórki” wyróżnieni w Gorlickim Centrum Kultury

Zakończył się XXXII Gorlicki Konkurs Jednego Wiersza zorganizowany przez Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach
W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych placówek oświaty z powiatu gorlickiego. Recytatorzy byli podzieleni na kategorie: dzieci szkół podstawowych - klasy I-III, młodzież szkół podstawowych - klasy IV-VI, młodzież szkół gimnazjalnych - klasy I-III, młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
Klasy I – III Szkoły Podstawowej nr 4 reprezentowali: Julia Szura z II a, Maria Zagórska z III b, Emilka Kamińska i Matylda Balicka z III a. Wyróżnienie otrzymała Julia Szura przygotowywana przez panią Renatę Opielę.
- Gdy wyszłam na scenę nie miałam tremy, rodzice trzymali za mnie kciuki i się udało. Gdy usłyszałam swoje nazwisko przy wyróżnieniach, to się ucieszyłam – mówi Julia.
Martyna Trojanowicz z klasy V b, uczennica polonistki Krystyny Gruszkowskiej otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV – VI. Opowiada o swoich wrażeniach:
- Gdy czytano wyróżnienia i usłyszałam swoje imię i nazwisko to na początku nie wierzyłam. Nogi mi się trzęsły i myślałam, że pani się pomyliła. Jednak to nie był błąd. Byłam bardzo zadowolona, że spośród 75 osób znalazłam się w dziesiątce wyróżnionych. Jestem szczęśliwa ze swego sukcesu.

Aleksandra Siorek z klasy Ia gimnazjum, uczennica polonistki Ewy Bugno oraz Anna Zagórska, uczennica Krystyny Gruszkowskiej otrzymały wyróżnienia w kategorii klas gimnazjalnych.
- Na takim konkursie byłam pierwszy raz. Wiersz na scenie powiedziałam prosto z serca, tak jak potrafiłam najlepiej. Jestem bardzo zadowolona, gdyż jak na pierwszy raz zdobyć wyróżnienie to dla mnie duży sukces. Za rok również chciałabym wziąć udział w konkursie - opowiada Ola Siorek.
tekst i foto: Ewa Bugno


Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś - wierny przyjaciel dzieci, 25 listopada obchodził swoje święto. W tym dniu w szkole było nas dwa razy więcej. Uczniowie klas 0-III przyszli na lekcje ze swoimi maskotkami - pluszowymi misiami.

Te wielkie i te małe, mieszczące się w dłoni, były uczniami naszej szkoły. Tańczyły, śpiewały i ćwiczyły na zajęciach z wychowania fizycznego. Były inspiracją do przygotowanych inscenizacji, prowadziły dialogi. Właściciele wykonali piękne portrety swoich podopiecznych. Były bohaterami różnych opowieści, zadań matematycznych i wielu innych zabaw muzycznych i ruchowych.tekst: Helena Hajduk
foto: Małgorzata Witek


Andrzejki u pięciolatków

W piątek 29 listopada w oddziale przedszkolnym "0c" odbyły się tradycyjne Andrzejki. Zabawa była świetna: pląsy, andrzejkowe wróżby, zapalone świece tworzyły niepowtarzalną atmosferę.

Każdy pięciolatek chciał poznać swoją przyszłość. Z pomocą pośpieszyły wróżki z klasy IV b, które przygotowały ciekawe wróżby.

Dziękujemy Pani Mazur za pyszne rurki.
Więcej zdjęć w galerii.
tekst i foto: Monika Muller-Grądalska

Dzyń, dzyń, dzyń Mikołaju święty

Spotkanie z Mikołajem dla maluchów to ogromne przeżycie. Dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych dwukrotnie bawiły się w towarzystwie Mikołaja i jego pomocników. W hali sportowej przedszkolaki obejrzały pokaz magików, wzięły udział w warsztatach plastycznych i zostały obdarowane słodyczami.

Do szkoły Mikołaj dotarł 6 grudnia. Przywitaliśmy go piosenkami. Najbardziej oczekiwanym momentem było wręczanie prezentów i sesja fotograficzna z Mikołajem.

Dzieci ze smutkiem pożegnały Mikołaja i zaprosiły go na następny rok.
tekst: Monika Müller-Grądalska
foto: Mazur

Mikołaj zostawił zdjęcia w galerii i obiecał, że zdjęcia z pobytu w hali OSiR dośle w weekend.

Mikołaj daje różne prezenty

W naszej szkole z okazji mikołajek na małej sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie dla uczniów z naszej szkoły oraz dla dzieci z przedszkola sióstr Felicjanek. Była to baśń i nosiła tytuł „O rybaku i złotej rybce”. Aktorzy spisali się na medal, wszystkim dzieciom jak i dorosłym bardzo się podobało.

Żeby sprawdzić opinie maluszków, zapytałam co ich najbardziej zaciekawiło? Bardzo odważna pięcioletnia dziewczynka z przedszkola sióstr Felicjanek - Emilka Stasiowska zdradziła mi, że najbardziej spodobała jej się różowa sukienka królowej (?) oraz, jak wyznała, pałac o którym sama marzy. Sześcioletniemu Mateuszowi Przybylskiemu przypadł do gustu rybak oraz krzyki złej żony. Wszystkie dzieci obiecały mi, że jeśli tylko będziemy wystawiać kolejną baśń to na pewno przyjdą i z przyjemnością obejrzą, bo tak wszystkich zaciekawiliśmy.

Dla mnie jako jednej z występujących w przedstawieniu jest to najlepsza pochwała i wynagrodzenie za trud włożony w przygotowania. Nasz kabaret szkolny przygotowywał cały występ - był to prezent dla dzieci od Mikołaja, bo tylko tak możemy im dać coś od nas. Mam nadzieję, że dzieci, które kiedyś będą w naszym wieku też będą dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przygotowywać tego typu prezenty. Dla mnie osobiście jest to ogromny sukces, bo ja właśnie odgrywałam rolę złej żony, wszyscy mnie chwalili, aż się zaczerwieniłam z wrażenia. Choć często ciężko się było skoncentrować podczas prób, bo ciągle coś: to mikrofon padł czyli baterie się wyczerpały, to ktoś pomylił tekst albo za sceną gadaliśmy zamiast siedzieć cicho, ale jednak nam wyszło i jesteśmy z siebie bardzo dumni. Mam nadzieję, że będę się mogła dalej rozwijać i dalej będzie mi tak dobrze szło, a może nawet lepiej. Każdy z nas musi pamiętać, że może się rozwijać w swojej dziedzinie. Czy to w sporcie, czy w jakimś konkretnym przedmiocie np. matematyce albo tak jak ja w aktorstwie. Wracając do naszego występu chyba na początku wszyscy mieliśmy tremę. Ja się bałam, że zapomnę tekstu, ale jednak nie zapomniałam i wszystko wszystkim dobrze wyszło. Tak dobrze pod względem wyrazu artystycznego przygotowała nas pani Teresa Dąbrowska - kochana pani od biblioteki i kabaretu szkolnego. Na udane przedstawienie złożyli się nie tylko aktorzy, ale i kostiumy, scenografia oraz muzyka, za którą odpowiada nasz szkolny dźwiękowiec Damian Pruchnicki z klasy I b gimnazjum.

Na pewno tego typu przedstawień będzie więcej, serdecznie zapraszamy do ich oglądnięcia.
tekst:Anna Woźniak Ib
foto: Maksymilian Jakubowski Ib


Świąteczny numer "Do góry nogami"

Świąteczny numer gazetki szkolnej "Do góry nogami" jest już dostępny tutaj.

Wycieczki, które uczą

18 grudnia wraz z panią Ewą Bugno wybraliśmy się trzema klasami na wycieczkę do Krakowa. W Teatrze Ludowym oglądnęliśmy spektakl pt. "Błysk rekina", którego morałem było "Razem potrafimy pokonać każde zło". Przedstawienie, moim zdaniem, było świetne, role zostały odegrane rewelacyjnie, dekoracje były piękne, jednym słowem całość miała przekaz - morał i refleksje, a jednocześnie bawiła i uczyła.

Tajemnice sceny
Potem pod przewodnictwem Pawła Kumięgi oraz Piotra Piechy - aktorów występujących w tym spektaklu, zwiedziliśmy teatr, zobaczyliśmy wszystko, jak to się mówi od kuchni, czyli od środka. Dowiedzieliśmy się jak działa obrotowa scena, jak powstają rekwizyty oraz wiele sekretów i ciekawostek o teatrze. Poznaliśmy też jedną z zasad, która polega na tym, że na scenę nie wolno wchodzić w normalnych butach, wszyscy bez wyjątku musieliśmy ściągnąć obuwie.

Wystarczy uwierzyć w siebie
Również rozmawialiśmy i zadawaliśmy pytania naszym przewodnikom. Obaj panowie chcieli nam uświadomić, że każdy z nas może spełnić swoje marzenia, nie trzeba pochodzić z wielkiego miasta, wystarczy uwierzyć w siebie i ciężko pracować, aby dojść do celu i spełnić marzenia. Opowiedzieli nam o tym, jak i dlaczego zostali aktorami, stwierdzili, że każda praca ma plusy i minusy, czasami przychodzą gorsze dni, ale nie żałują swojego wyboru, bo największym szczęściem jest usłyszeć dobrą opinię czy zobaczyć spontaniczną reakcję widowni - tak nam wyznali.

Serwis informacyjny o 16
Zwiedziliśmy również siedzibę Radia Kraków. Zobaczyliśmy profesjonalne studio, pracę dziennikarzy oraz zdążyliśmy na serwis informacyjny o godz.16.00, który nie tylko usłyszeliśmy, ale również zobaczyliśmy. Jeden z dziennikarzy był naszym przewodnikiem, wszystko szczegółowo nam objaśnił, oprowadził, weszliśmy tam, gdzie normalnie mają wstęp tylko pracownicy. Bardzo mi się to wszystko podobało, było to ciekawe przeżycie, bo niewiele osób może pochwalić się tym, że widziało na żywo radio od środka.

Bożonarodzeniowy urok...
Wieczorem mieliśmy jeszcze wolną godzinę na rynku, którą mogliśmy wykorzystać według własnego uznania. Rynek wieczorem był piękny, zupełnie inny niż w dzień, a w dodatku na choinkach świeciły się światełka, co dodawało wszystkiemu uroku, mnóstwo ludzi spacerowało, można by pomyśleć, że to inny, baśniowy... świat.

Ania Woźniak, kl. Ib

Wigilia w MZS nr 4

Tradycyjnie zajęcia szkolne na koniec roku kalendarzowego zakończyło spotkanie wigilijne. Program przygotowali uczniowie gimnazjum, pod kierunkiem Teresy Dąbrowskiej, Marii Mikrut i Piotra Zimy. Był to mini-spektakl teatralny przedstawiający przygotowania do uroczystej kolacji wigilijnej i sam jej przebieg.

Na zakończenie programu aktorzy zaprosili publiczność do wspólnego zaśpiewania kolęd. Po życzeniach świąteczno-noworocznych złożonych przez dyrektora szkoły Danutę Matuszko, wręczonych słodkich prezentach dla klas, uczestnicy wigilii złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem.

Więcej zdjęć w galerii.
tekst: admin
foto:Ewa Bugno, Stanisław Dziedziak


Internetowy konkurs językowy
Po dwutygodniowej przerwie świąteczno-noworocznej wznawiamy nasz "Internetowy konkurs językowy". Dzisiaj publikujemy zestaw pytań nr 8, a ostatnie dwa zestawy (nr 9 i nr 10) przedstawimy odpowiednio 13 i 20 stycznia.

Wigilia w grupie pięciolatków

W piątek 20 grudnia 2013 roku w oddziale pięciolatków odbyło się świąteczne spotkanie. Wszyscy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Następnie zajęli miejsce przy odświętnie przystrojonym stole, aby zjeść wspólnie wigilijne potrawy. Na stole nie zabrakło barszczu, pierogów, rybki i świątecznego ciasta. Kolędy i płonące świece wprowadziły nas w świąteczny nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Na koniec spotkania dzieci wraz z rodzicami dekorowały świąteczne pierniczki. Powstały prawdziwe ,,dzieła sztuki”.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu Wigilii.
Więcej zdjęć w galerii.
tekst: Monika Müller-Grądalska

Nietypowe zajęcia

3 stycznia 2014 roku uczniowie klas IIIb i IIa szkoły podstawowej mieli spotkanie z pedagogiem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu panią Magdaleną Basiagą. Pani Magdalena przyszła na zajęcia z psem Bessi. Bessi jest psem terapeutycznym rasy golden retriver. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali o tym, jak należy opiekować się psem, jak należy zachować się podczas kontaktu z nieznanym , niebezpiecznym czworonogiem. Dzieci poznały mowę ciała psów, przyjmowały pozycję „drzewa”, która ratuje przed atakiem psa. Bessi popisywała się różnymi umiejętnościami np. przyjmowaniem ciekawych pozycji ciała, jedzeniem na komendę, kłanianiem się, liczeniem itp. Pani Magdalena pracuje z dziećmi głuchoniemymi, dlatego uczniowie mieli możliwość nauczenia się kilku wyrazów i zdań w języku migowym.

Bardzo dziękujemy pani Magdalenie za wizytę w naszej szkole, a Bessi życzymy dużo cierpliwości podczas pracy z dziećmi.
tekst i foto: Helena Hajduk

Podsumowanie konkursu "Anioły i szopki"

W grudniu odbył się w naszej szkole konkurs bożonarodzeniowy "Anioły i szopki". W konkursie wzięło udział 42 uczniów ze wszystkich grup wiekowych. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na świątecznej wystawie w holu wejściowym szkoły.
Prace były bardzo ładne, starannie wykonane.

Jury w składzie: Danuta Poręba, Teresa Boguń i Anna Górowska wybrało najpiękniejsze prace w III grupach wiekowych.

klasy I-III szkoły podstawowej
I miejsce - Roxana Barszcz - klasa 2a
II miejsce - Oskar Wszołek - klasa 1b
III miejsce - Karolina Wałęga - klasa 1a
wyróżnienia: Alicja Szutkowska - klasa 1a i Martyna Kawa - klasa 2a

klasy IV-VI szkoły podstawowej
I miejsce - Marlena Pałubniak - klasa 4c
II miejsce - Grzegorz Wszołek - klasa 6b
III miejsce - Dawid Bania - klasa 5a
wyróżnienia: Oliwia Pałubniak - klasa 4c i Ilona Stępień - klasa 4a

klasy gimnazjalne
I miejsce - Marcin Skrobot - klasa IIIb
Zwycięzcom gratulujemy!


tekst: Danuta Poręba
foto: Stanisław Dziedziak


To było niesamowite!

W Domu Polsko-Słowackim uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Stanisławem Kmiecikiem oraz w wernisażu jego prac. Jest to artysta nieposiadający od urodzenia rąk, a swoje prace wykonuje stopami lub rzadziej ustami. Urodził się 1971 roku w Klęczanach niedaleko Nowego Sącza. Jego przygoda z malarstwem zaczęła się, gdy skończył 5 lat.

Jest to człowiek przesympatyczny, wesoły, pełen poczucia humoru, który potrafi sam o siebie zadbać. Jego cechą jest też skromność, jak sam przyznaje – „Nie lubię nagród”. Choć jego żona pani Monika, z którą przyjechał do Gorlic ma przeciwne zdanie, bo uważa, że nagrody świadczą o zasługach i są ważne. Pan Stanisław choć nie posiada rąk, bardzo dobrze sam sobie radzi, potrafi nawet prowadzić samochód, co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Innym zadziwiającym faktem było to, że startuje nawet w rajdach samochodów terenowych 4x4, czyli samochodów z napędem na cztery koła. Trzeba podkreślić, że zajmuje satysfakcjonujące miejsca.

Spotkanie obyło się w formie luźnej rozmowy, każdy mógł zadawać pytania, a odpowiedzi udzielała pani Monika, ponieważ sam artysta zajęty był tworzeniem kolejnej pracy. Nowe dzieło powstawało na naszych oczach, widzieliśmy malarza w procesie pracy. Zadziwiające dla mnie było z jaką łatwością pan Stanisław bierze kredki i pastele między palce u stóp i rysuje. Trzeba zaznaczyć, że jest on samoukiem, nigdy nie uczył się w żadnej szkole plastycznej. Z wielu kapitalnych prac najbardziej podoba mi się obraz pt. „Lato” oraz „Łódka”. W ciągu 5 lat prace artysty miały swoje wystawy około 180 razy, tak więc jest to tak zwany „człowiek w trasie.”
Stanisław Kmiecik od 1989 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Zajął III miejsce w konkursie malarskim zorganizowanym z okazji 50-lecia związku, a trzeba podkreślić, że nadesłanych prac było 500 i pochodziły one z 60 krajów. Jest to wielki sukces i wyraz uznania dla artysty. Mogę do swoich przeżyć dołożyć kolejne spotkanie z nadzwyczajnym człowiekiem, ponieważ taki właśnie jest pan Stanisław. Sam o sobie powiedział, że nigdy nie miał od mamy forów i to sprawiło, że potrafi sobie w życiu dawać radę, bardzo ważna była dla niego akceptacja. Więc jest to człowiek, który jest kolejnym dowodem, że marzenia można spełniać bez względu na wszystko, wystarczy tylko tego bardzo chcieć.
tekst:Anna Woźniak, kl. Ib
foto: Ewa Bugno


Uwaga! Jubileusz naszej szkoły!
"Wspomnienia to jedyny wehikuł czasu,
jakim dysponujemy
"


/Ł. Świderski/


Drodzy Absolwenci!

Zapraszamy Was w podróż do przeszłości.
Wróćcie do lat spędzonych w "Czwórce"
i podzielcie się wspomnieniami.

Jeżeli jest coś, co utkwiło w Waszej pamięci
lub ktoś, kto zasłużył na Waszą wdzięczność,
napiszcie.

Bo pamięć jest wdzięcznością serca.Swoje teksty (wspomnienia, refleksje w dowolnej formie) możecie Państwo przekazać do sekretariatu szkoły osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Zapraszamy też do skorzystania z poczty elektronicznej – nasz adres e-mail: jubileuszmzs4@gmail.com

Czekamy do końca maja bieżącego roku.

Organizatorzy


Internetowy konkurs językowy
Dzisiaj przedstawiamy ostatni zestaw pytań konkursowych zestaw 10.
Należy na nie odpowiedzieć do soboty 26 stycznia. W następnym tygodniu opublikujemy listę zwycięzców i podsumujemy konkurs.
Admin

Zakończenie I edycji konkursu

Od listopada trwał w naszej szkole Internetowy Konkurs Językowy. Co tydzień publikowaliśmy po 3 pytania w języku angielskim i niemieckim dotyczących geografii, historii, sportu i kultury współczesnej, a także symboli krajów, których językiem podstawowym jest język angielski i niemiecki.W czwartek 30 stycznia zostały ogłoszone jego wyniki i wręczone nagrody podczas Koncertu Noworocznego.
Gorąco dziękujemy za udział w konkursie! Mamy nadzieję, że się Wam podobało i wynieśliście z niego cenne informacje.
Poniżej przedstawiamy listę laureatów I edycji:
I miejsce - Krzysztof Kazanowski (kl.I 'a') 55 pkt (na 60 możliwych)
II miejsce - Gabriela Władyka (kl.III 'a') 52 pkt
III miejsce - Magdalena Kowalska (kl.III 'b') 47 pkt

wyróżnienia:
Dominik Boroń (kl.III 'b')
Martyna Gryboś (kl.III 'b')
Gabriela Widełko (kl.II 'a')


Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do drugiej edycji która już w drugim półroczu!! Będą w niej mogli wziąć udział również uczniowie szkoły podstawowej z klas IV-VI.
tekst: Anna Abram
foto: Stanisław Dziedziak


Imagine
Oglądajcie wykonanie piosenki "Imagine" Johna Lennona nagrane przez ucznnice klas IV i V naszej szkoły. Nagranie zrealizowano w ramach projektu eCLUE z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy i Pokoju (School Day of Non-Violence and Peace)

Koncert noworoczny 2014

Szkolny kabaret pod kierunkiem Pań: Teresy Dąbrowskiej i Ewy Bugno przygotował program artystyczny, który przedstawił rodzicom, mieszkańcom osiedla, emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły na zakończenie pierwszego półrocza roku szkolnego 2013/14. Tym razem Koncert Noworoczny nosił tytuł "Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest...", a wypełniły go skecze, piosenki, wiersze i występy najmłodszych.

Zdjęcia z koncertu można obejrzeć w galerii, a więcej informacji przeczytać w nowym numerze gazetki szkolnej "Do góry nogami", który ukaże się pod koniec lutego.
tekst i foto: Admin

Jak się bawić to się bawić, czyli karnawał w naszej szkole

Jak co roku uczniowie z klas młodszych zakończyli pierwsze półrocze wesołą zabawą karnawałową. Dzieci bawiły się w dwóch grupach 0-I i II-III. Od godz.16.00-19.00 na sali gimnastycznej rozbrzmiewała muzyka. Były tańce, zabawy i konkursy.

Wybrano Królową i Króla Balu:
Oliwia Stabach i Krystian Jamiński z klasy 1b w grupie pierwszej i
Karolina Maciaszek i Przemysław Kukuła z klasy 3a w grupie drugiej.
Każde dziecko miało możliwość zaprezentowania swojego stroju, maszerując w rytm muzyki przed publicznością.

Rodzice przygotowali w klasach słodki poczęstunek oraz napoje dla swoich pociech.
Karnawałowa zabawa roztańczyła nawet najwstydliwszych!


tekst: Renata Opiela, foto: Helena Hajduk
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.