Finał projektu pt. „Europa w czasie I wojny światowej – lata 1914-1918”
Dodane przez Admin dnia

Czy historia może być ciekawa? Uczniowie klasy 3b i 3a udowodnili, że tak! 30 stycznia 2018 roku w naszej szkole ...

Rozszerzona zawartość newsa

Czy historia może być ciekawa? Uczniowie klasy 3b i 3a udowodnili, że tak! 30 stycznia 2018 roku w naszej szkole odbyła się gra szkolna związana tematycznie z I wojną światową, poprzedzona prezentacją. Uczniowie klas 4-6 najpierw wysłuchali prelekcji poprowadzonej przez Pawła Sienkiewicza i Jakuba Skwarczewskiego, podczas której atrakcjami były mundury pożyczone od pana Włodzimierza Kario - właściciela ośrodka wypoczynkowego w Gładyszowie oraz pokaz zdjęć z lat wojennych.
Drugą częścią wydarzenia był quiz oraz gra szkolna. Quiz składał się z około 20 pytań, zarówno zamkniętych jak i otwartych. Później uczniowie gimnastykowali swoje umysły uczestnicząc w grze szkolnej. Najpierw nazywali państwa na podstawie ich flag, rozpoznawali ważne w tym czasie osoby, np. niemieckiego generała Paula von Hindenburga oraz dopasowywali postacie do sprawowanych przez nie urzędów. Nie zabrakło też naszego, gorlickiego, wątku. Jednym z zadań było uzupełnienie notatki o ks. Bronisławie Świeykowskim, który był burmistrzem Gorlic w latach wojennych. Ostatnim zadaniem było zaznaczenie na mapie miejsc, w których odbywały się ważne wydarzenia. Jednym z nich były Gorlice.
Sama gra zyskała aprobatę uczniów:
„Niektóre zadania były trudne, ale staraliśmy się napisać wszystko jak najlepiej. Bardzo mi się podobało i chciałbym, żeby takie wydarzenia w szkole odbywały się częściej” – powiedział Kamil z 4 klasy.
Jest to druga edycja gry szkolnej nazwana „Szkolnym Dniem Pamięci o I Wojnie Światowej”. Organizatorami byli uczniowie klas 3b: Paweł Sienkiewicz, Dominik Kamiński, Filip Myśliwy, Antoni Kotowicz, Dawid Bajorski, Jakub Skwarczewski, Kacper Załęski oraz uczeń klasy 3A: Dawid Lorczyk. Wspierali ich: Krzysztof Kozioł, Mirosław Załęski oraz Włodzimierz Kario. Cała akcja, zarówno za pierwszym jak i za drugim razem, zyskała poparcie dyrektora - Pana Aleksandra Kumorkiewicza oraz wicedyrektora - Pani Anny Pietraszek.
Czy uczniom udało się zrealizować cele projektu? Czy przedstawiona przez nich historia zaciekawiła młodzież? Czy zarazili oni uczniów pasją do historii? Odpowiedzi na te pytania przyniesie przyszłość…
Paweł Sienkiewicz, klasa III b
fot. Ewa Bugno

I tutaj jeszcze wrażenia jednej z uczestniczek imprezy