Halloween w MZS nr 4
Dodane przez Admin dnia

Halloween – to zwyczaj obchodzony w krajach angielskojęzycznych: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii w wieczór 31 października...
Rozszerzona zawartość newsa

Halloween – to zwyczaj obchodzony w krajach angielskojęzycznych: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp.
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion albo celtyckie święto na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

29 października odbyło się w naszej szkole święto Halloween. Przebierańcy z najmłodszych klas szkoły podstawowej przybliżyli wszystkim skąd pochodzi tradycja święta Halloween, wyjaśnili związane z nim pojęcia i przedstawili charakterystyczne postacie. Wesoły korowód przebierańców przemaszerował z koszami pełnymi słodyczy do klas. Całość uwieńczyła wystawa lampionów Jack-o'-lantern połączona z konkursem na najbardziej oryginalną dynię.


WYNIKI KONKURSU JUŻ WKRÓTCE!!!
tekst i foto: Paulina Karwala-Vasylchenko, Admin