Królowie Polski w wersji komiksowej
Dodane przez Admin dnia

Klasa II b oglądała w Domu Polsko-Słowackim wystawę pt. "Poczet Królów Polski – wersja obrazkowa". Autorem wystawy jest gorliczanin Bartłomiej Belniak...

Rozszerzona zawartość newsa

Klasa II b oglądała w Domu Polsko-Słowackim wystawę pt. "Poczet Królów Polski – wersja obrazkowa". Autorem wystawy jest gorliczanin Bartłomiej Belniak. Jak sama nazwa wskazuje zobaczyliśmy polskich królów w niecodziennej formie -; na ilustracjach w rodzaju komiksowej historii.


Takie przedstawienie królów bardzo nam się spodobało. Mogliśmy obejrzeć portret każdego polskiego monarchy, zaczynając od Mieszka I, a kończąc na Stanisławie Auguście Poniatowskim.
Wszyscy władcy byli przedstawieni w podobny sposób, a jednak każda ilustracja była wyjątkowa. Na każdej oprócz wizerunku króla, podana była data urodzin i śmierci, lata panowania, a wokół portretu były wypisane najważniejsze osiągnięcia i ciekawostki, których, niestety, nie ma w szkolnych podręcznikach. Niektóre z nich wzbudziły bardzo duże zdziwienie. Czy wiedzieliście na przykład o tym, że według kronik Jana Długosza, Władysław Jagiełło zmarł z powodu przeziębienia, które złapał słuchając wieczorem śpiewu słowika? Gdy to pierwszy raz przeczytałem, byłem naprawdę zaskoczony. Z kolei jedna z legend głosi, że Władysława Łokietka ukrywającego się w grocie przed wojskiem Wacława II uratował pająk. Podobno król był niskiego wzrostu, więc schował się między skałami w jaskini, a pająk na wejściu utkał pajęczynę. Ścigający nie sądzili, że Łokietek mógł tam wejść, więc poszli dalej. Natomiast Jan III Sobieski był świetnie wykształcony, lubił czytać i miał wszechstronne zainteresowania naukowe.

Dzięki takiemu przedstawieniu władców, mogliśmy dowiedzieć się wielu nowych, ciekawych rzeczy. Pokrótce przypomnieliśmy sobie też najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Nie mieliśmy jednak zbyt wiele czasu na oglądanie rysunków, ponieważ musieliśmy, niestety, wracać na lekcje. Wystawa bardzo mi się podobała, ze względu na ciekawe przedstawienie władców. Po raz pierwszy mogłem zobaczyć królów w wersji komiksowej i zdecydowanie ta forma przypadła mi do gustu.

tekst:Artur Wierzbicki kl. IIb
foto: Ewa Bugno