Andrzejki w klasie Ia
Dodane przez Admin dnia

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb...

Rozszerzona zawartość newsa

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku przeniósł klasę Ia do Skansenu w Szymbarku, gdzie skorzystaliśmy z zaproszenia na warsztaty „Tradycje i zwyczaje andrzejkowe”.

Panie wprowadziły nas w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Poznaliśmy również zwyczaj „Katarzynek”, który niestety nie przetrwał na naszym terenie. W budynku skansenu czekały specjalnie przygotowane na tę okazję wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków.

Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku. Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód, czy poznać imię przyszłej sympatii.
Zabawy i śmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejkowe spotkanie.

tekst i foto: Małgorzata Witek